7 Fapte reale despre cursa Iditarod

Cuprins:

Anonim

Imagini de: Bill King / Bigstock

White-outs și sub-zero temps nu va amâna Iditarod Trail Sled Dog Race! Dacă urmăriți cursa din confortul casei voastre calde, iată câteva fapte reale despre "Ultima Mare Rasă".

Spectacolul de câini Iditarod Trail Sled Dog, de asemenea, salutat ca "ultima rasă mare", este diferit de oricare altul. Se desfășoară în fiecare an în prima sâmbătă a lunii martie în Anchorage, Alaska și se termină în Nome, Alaska - care are o lungime de peste 1.150 mile! Cursa poate dura oriunde între opt până la zece zile (deși cea mai lungă echipă luată pentru a finaliza cursa a fost de aproape 33 de zile).

Și am menționat că este vorba despre câini?

Cei mai buni muschetari si cainii lor au curajul temperaturilor amare ale temperaturilor Alaska pentru a-si lua acasa titlul. Dar vrem să depășim elementele de bază ale acestei curse uimitoare, așa că am compilat șapte fapte super-cool (chiar și!) Despre cursa Iditarod.

1. Lanterna roșie este atribuită ultimei echipe care a terminat cursa

Tradiția Red Lantern a început în 1953 dintr-o cursă diferită, numită cursa de curse de câini Fur Rendezvous din Anchorage, care a fost în general o cursă de trei zile. Tradiția a fost transmisă cursei Iditarod și dată ultimei echipe pe linia de sosire. Lanternul roșu se referă la lampa care este aprinsă la începutul cursei și nu este stinsă până când ultimul câine nu traversează linia de sosire. Vorbește despre renunțarea niciodată!

Sugestii: Cum sa scapi de moarte atunci cand incrimineaza

2. Câștigătorului mergeți la pradă

Nu, aceste mușchi nu sunt doar pentru faima și gloria - ei obțin un premiu destul de mare! Primul premiu de anul trecut a fost de 70.000 de dolari și un camion nou; Premiul pentru 2014 a fost de puțin peste 50.000 de dolari, ceea ce reprezintă un câștig de 20.000 $! Pun pariu că echipele țin pasul cu loviturile pentru un pot mai mare în acest an.

3. Timpii de rasă sunt de două ori mai rapizi de când au început

Când Iditarod a început pentru prima dată în 1973, musherii și câinii lor au luat în medie 20 de zile pentru a finaliza cursa. Acum, media este oriunde între opt până la zece zile - aproape că a fost tăiată în jumătate! Anul trecut, istoria a fost făcută de un musher care a stabilit un record mondial pentru finalizarea cursei în opt zile, 14 ore și 19 minute.